لُر زبان - قهرمان جنگ تامرادی / کی لهراس(قاید لهراسب)

لُر زبان

لُر زبان

قهرمان جنگ تامرادی / کی لهراس(قاید لهراسب)

 کی لهراس باطولی بویر احمدی یکی از دلیرمردان و شهدای بزرگ تاریخ ملت لر هست. وی در میان مردم لر و مخصوصا کهگیلویه و بویر احمد از احترام فراوانی برخوردار بود. او بخاطر مبارزات فراوان با دولت ایران بسیار مشهور است. وی بشدت مخالف حکومت دولت ایران بر سرزمین لرنشین بود. و عقیده داشت که لرها قادر هستند برای خودشان تعیین تکلیف کنند. و البته دولت زیاده خواه ایران نیز که دشمنی بزرگی با لرها داشت. قصد در سرکوب کامل مردم لر داشت و ظلم های زیادی به این مردم می کرد. مردم لر نیز در آن زمان غائله بزرگی بر علیه دولت ایران انجام دادند. که یکی از مهمترین آنها قیام کی لهراس است. کی  لهراس که تحمل این همه ظلم را نداشت. با چند تن از دوستانش طرح یک مبارزه بزرگ را ریخت و سپس به اردوی نظامی دولت ایران در کوهستان های تامرادی به فرماندهی یاور کاظم  حمله کرد و تلفات زیادی به آنها وارد ساخت و دولت ایران شکست بزرگی را از کی لهراس متحمل شده بود، باز هم لشگر کشی کرد و این بار به فرماندهی حبیب الله شیبانی ، در این جنگ در حالی که کی لهراس و دوستانش تلفات زیادی به دشمن وارد کرده بودند اما در میانه های جنگ یکی از دوستان خائنش که از قبل کینه کی لهراس را به دل داشت و منتظر فرصت مناسب برای کشتن کی لهراس بود. او را در سنگرش در کوه  مصلی واقع در روستای نوگک کشت.و اینگونه غائله تمام شد. و دولت ایران توانست دوباره بر لرها سلطنت کند.

شخصیت کی لهراس یک شخصیت کاملا قهرمانانه و سلحشور بود. به نقل از همسر ایشان زمانی که کی لهراس میخواست به تنگ تامرادی برود در آخرین لحظه از همسرش می پرسد که آیا بچه ای در شکم داری؟ و همسرش جواب منفی می دهد.و او آخ سردی می کشد و می گوید که من از این زندگی سهمی نداشتم. و همسرش می پرسد چطور مگر؟ و کی لهراس می گوید آخر دیشب خواب بد دیده ام و گمانم دیگر برنگردم، و همسرش با التماس از او می خواهد حالا که خواب بد دیده پس چند روزی در خانه بماند و صبر کند. اما کی لهراس در جوابش میگوید بنشینم در خانه تا مردار شوم.و سپس سوار اسب می شود و می رود.

او همواره در جواب کسانی که می گفتند برعلیه دولت نباید قیام کرد و خودمختاری خیانت است می گفت:

·وختی یه ادمی جور معین التجار بوشهری وه بن  و کلخونگ عشایر ممسنی مالیات اگره   وا یکی جور میرغلام بوه گندش پاک کنه.

یعنی: وقتی کسی مثل معین التجار بوشهری از بن و کلخونگ عشایر ممسنی مالیات می گیرد ، باید کسی مانند میرغلام باشد تا تلافی کند.

·بهل تا ایمانه خود مختار و یاغی بدونن ، ایما افتخارمون یونه.

یعنی بگذارید ما را شورشی و خودمختار بدانند ، ما به این صفات افتخار میکنیم.

او شخصیتی طغیانگر و انقلابی بود که در راه سرافرازی مردم لر رشادت های زیادی از خود نشان داد. جالب اینجاست که حتی بعد از مرگش سربازانی که او را  جابه جا میکردند از جسدش هم می ترسیدند.

کی لهراس و میرغلام تا ابد در قلب مردم لر خواهند بود و ملت لر به آنها و همرزمانشان افتخار خواهند کرد.

درست است که اینک کی لهراس در بین مردم لر نیست اما رویکرد او ، استقامت او ، رشادت او و یاغی گری و زیر ظلم نرفتن او همواره در بین مردم لر خواهد بود و دستمایه ای خواهد بود برای مبارزات مردم لر.

منبع مطلب : http://abolfazlkordestani.blogdoon.com/

+ نوشته شده در  ساعت   توسط مصطفی نیکنام  |